NDERMARRESIA - Universiteti "Haxhi Zeka"

NDERMARRESIA - Universiteti "Haxhi Zeka"

NDERMARRESIA Sa i prket efekteve t ndrmarrsis, pjesa m e madhe e literaturs merret me firmat, krijimin dhe performancn e tyre, ndrsa vetm nj pjes e vogl analizon efektet rajonale apo lokale t ndrmarrsis (Carree & Thurik 2003). Megjithat, n dekadn e kaluar nj numr n rritje i studimeve veanrisht gjermane dhe suedeze kan hulumtuar kt tem

Megjithat, ndikimet ne filimin e ndermarrejes nuk kufizohen me efektet mes vet ose trthorazi mbi firmat e tjera. N prputhje me pikpamjet e Saxenian (1994), Markusen (1996) dhe Johannisson (2000) q siprmarrja sht nj fenomen kolektiv, mund t thuhet se ndryshimet n normn e fillimit te firmave te reja t rajoneve t kontribuojn n ndryshimet n kapitalin e tyre siprmarrs social (Westlund & Bolton 2003).

Rezultatet e ktyre manifestimeve ndrmarrse n nivel t firms n prgjithsi kan t bjn me "risin" veprimi ndrmarrs ndodh n nivel t firms. Siprmarrsit kan nevoj pr nj mjet pr t transformuar cilsit e tyre personale dhe ambiciet n veprime. Firmat e vogla ku siprmarrsi ka nj t aksioneve kontrolluese t siguroj nj automjet t till. Firmat e mdha shpesh imitojn (imitoj)

voglsin (prdorimin e formave organizative si njsi biznesi, filialeve dhe ndrmarrjeve t prbashkta) pr t futur siprmarrjes t korporatave, ose intrapreneurshi dy boshllqe t vazhdueshme n t kuptuarit ton t marrdhnies midis Ndrmarrsis dhe Zhvillimit lokal Rezultatet e ktij studimi nxjerrin n pah dy boshllqe t vazhdueshme n t kuptuarit

ton t marrdhnies midis ndrmarrsis dhe zhvillimit lokal. S pari, ndrsa disa studime tregojn nj efekt pozitiv t popullsis mbi ndrmarrsin (shih Armington and ACS, 2002), lidhja e kundrt shkakore mund t jet po aq e rndsishme. N t vrtet, marrdhniet e tilla t prsritura jan n qendr t teorive t shumta pr rritjen e qendrushme ekonomike.

shum pr t kuptuar n lidhje me marrdhniet komplekse mes prirjes s natyrshme t brofeve ndrmarrse dhe potencialit zhvillimor Hendeku i dyt sht: t kuptuarit ton t efekteve t ndrmarrsis n zhvillim jasht agregimeve t mdha. Me sa studimi tregon, q shihet se kauzalitetet e shumanshme mund t funksionojn n zonat rurale dhe aglomerate t vogla, ne

mendojm se ka m shum pr t kuptuar n lidhje me marrdhniet komplekse mes prirjes s natyrshme t brofeve ndrmarrse dhe potencialit zhvillimor. N kontrast me hulumtimet e mparshme, rezultatet tona tregojn se pr disa grupe deg efektet e brofeve ndermarrese ne rritje ekonomike mund te jene me te mund t jen m t theksuara ne zonat me densit te ulet sesa ne aglomeratet urban

Ne zakonisht mendojn pr nj ndrmrrs si dikush q sht: shum i prgjegjshm pr t ndryshuar; i cili i sheh mundsit q t tjert nuk mund ti shohin, dhe q mobilizon burimet pr t br gjra t reja q t ndodhin. Ndrmarrsia me rritje t lart ka tendenc t jet m shum e koncentruar n qytete, sesa n zonat rurale

Le t fillojm me disa kufizime t rndsishme pr zhvillimin e Ndrmarrsis si nj strategji e zhvillimit ekonomik. Vetm pr shkak se ndrmarrsit, n total, e nxisin rritjen e krijimit t vendeve t puns, kjo nuk do t thot q t gjith ndrmarrsit jan njsoj t suksesshm. Disa studime kan treguar se Ndrmarrsia me rritje t lart ka tendenc t jet m shum e koncentruar n qytete, sesa n zonat rurale (ACS

dhe Armington 2006). N fakt, Ndrmarrsia me rritje t lart n krijimin e vendeve t puns, jo vetm q ka tendenc t jet e prqendruar n nj hapsir t caktuar (ACS dhe Mueller 2008), por ka tendenc t ndodh vetm n mesin e nj numri t vogl t firmave q krijojn nj numr disproporcional t vendeve t reja t puns (Henrekson dhe Johansson, 2010).

grup i vogl gazelash rritje t shpejt, kur ata kan 50 deri 200 t punsuar. Ky grup i vogl gazelash, apo biznese me rritje t lart dhe krijim t vendeve t reja t puns, kan tendenc pr t filluar n rritje t shpejt, kur ata kan 50 deri 200 t punsuar (ACS dhe Mueller, 2008). Implikimi ktu qndron n ate se kjo strategji e

rritjes s vendeve t reja t puns krkon mjaft koh, ndrsa nj pjes e madhe e bizneseve rurale nuk e plotsojn pragun prej 50 puntorve. Kjo nuk do t thot se zonat rurale nuk kan shum ndrmarrs, por ndrmarrsit rural kan tendenc t fitojn m pak dhe t krijojn m pak vende pune, n prgjithsi (shih Acs dhe Malecki 2003, Henderson 2002 pr dshmi mbshtetse).

me kusht q pritjet t jen t arsyeshme. N prgjithsi, zhvillimi rural ndrmarrs, pr kt arsye, mund t shihet si nj rrezik i moderuar, strategji e moderuar e rritjes nga perspektiva e zhvillimit ekonomik, me ca potencial t rritjes s punsimit, me kusht q pritjet t jen t arsyeshme. Megjithat, ky fokus i kufizuar n prfitimet

tradicionale ekonomike t ndrmarrsis sht jo vetm i gabuar, por sheh disa nga atributet m t mira t ndrmarrsis n zonat rurale. zhvillimi rural ndrmarrs, pr kt arsye, mund t shihet si nj rrezik i moderuar, strategji e moderuar t rritjes nga nj perspektiv e zhvillimit ekonomik me disa potenciale t rritjes s punsimit, me kusht q pritjet e dikujt t jen t arsyeshme. Ndrmarrsit jan zgjidhs natyror t problemeve

Megjithat, ky fokus i kufizuar n prfitimet tradicionale ekonomike t siprmarrjes sht jo vetm i gabuar, por mbikqyr disa nga atributet m t mira t ndrmarrsis n zonat rurale. Un kam gjetur kto tema t lindin pa pushim n krkimin tim dhe udhton n komunitetet rurale, por disa nga kto prfitime t rndsishme jan kuptuar keq nga hulumtuesit. Nj list e shkurtr e disa nga prfitimet e mia t preferuar pr zhvillimin e

ndrmarrsis prfshin: 1) Ndrmarrsit jan zgjidhs natyror t problemeve, ndrsa shpejt mund t zhvillojn zgjidhje pr problemet e vazhdueshme lokale. A ka ndonj shtje e ndr likuar lokale? Jepu ate pr t zgjidhur nj grupi t ndrmarrsve lokal me t dhnat nga qytetart. Ndrmarrsit kan m shum gjasa pr t

qndruar n komunitetet ku ata e nisin biznesin e tyre Ndrmarrsit kan m shum gjasa pr t qndruar n komunitetet ku ata e nisin biznesin e tyre, ndryshe nga kompanit e mdha me baz diku tjetr. Ndrmarrsit rural mund t krijojn m pak vende pune sesa kompanit e mdha, por kto vende pune kan m shum gjasa t jen t prshtatura me shkathtsit n dispozicion n komunitetin lokal. Ndrmarrsit mund t ofrojn mallra dhe shrbime n kthina

t rndsishme q prmbushin shijet dhe preferencn lokale. Ndrmarrsit shpesh marrin pjes n jetn e komunitetit dhe jeten qytetare. Kur dika shkon keq me produktin apo shrbimin e tyre, ju mund t bisedoni me ndrmarrsin pr ti br gjrat mir. Ndrmarrsit shpesh marrin shtigjet q t tjert i konsiderojn shum t rrezikshme, duke shrbyer ose si paralajmrim ose si inkurajim pr t tjert. N disa vende rurale, duke krijuar vetem pes vende pune

(n vend t 500), kjo bn nj dallim t madh. Ndrmarrsit ndihmojn pr t sjell kreativitetin dhe imagjinatn te komuniteti, dhe mund t shrbejn si modele pr t tjert q duan t marrin mbi vete rreziqe krijuese. Pengesat kryesore pr aplikimin e ndrmarrsis n komunitete t prapambetura prfshijn : kufizuar rrjetet sociale dhe t biznesit; Niveli i ult i krkess efektive n ekonomin lokale; Sistemi i qndrimit n detyr dhe vler t ult t strehimit;

Kufizimet n qasje n financa; Mungesa e prvojs s puns dhe aftsive n mesin e banorve; Mungesa e roleve modele-n lidhje me t ciln raporti shqyrton hamendje t ndryshme n lidhje me rolin e imitimit n prhapjen e siprmarrjes; pengesat kulturore, t tilla si barriera gjuhsore dhe mungesa e afrimit me institucionet kryesore; Mungesa e motivimit personal; Grupimi sektoriale; Normat e larta t krimit;

Problemet e tranzicionit nga mbshtetja n prfitimet; dhe Rregullimi i paprshtatshm I qeveris. Atmosfera e puns n shekullin 21 mund t karakterizohet me refleksionin e nj peizazhi t ri konkurrues q prfshin: FLM per durimin..!!! Faqe, 37

Recently Viewed Presentations

 • Lecture Presentation Chapter 1 Introduction: Matter and Measurement

  Lecture Presentation Chapter 1 Introduction: Matter and Measurement

  What is the mass in grams of a cube of gold (density = 19.32 g/cm3) if the length of the cube is 2.00 cm? Solution (a) We are given mass and volume, so Equation 1.3 yields ... Mo Farah won...
 • CULTURAL COMPETENCY - Healthy Kansans 2010

  CULTURAL COMPETENCY - Healthy Kansans 2010

  CULTURAL COMPETENCY Presented By: Cathy Anderson Brandi Miller Jewish Vocational Service Wichita, Kansas DAY ONE February 22, 2005 Wichita, Kansas Jewish Vocational Service History: established in 1949 to resettle holocaust survivors and other refugees MISSION: to assist any individual with...
 • Resistant Materials Exam 2016 So.....here we are...hasnt the

  Resistant Materials Exam 2016 So.....here we are...hasnt the

  Stage 2: Cutting & shaping or CAM (Computer-Aided-Manufacturing) Practice exam - Answer the following questions: ... You could be asked to develop one of your 5 ideas . Section B. Question type. ... I will be using CAD and CAM...
 • Science 3rd 9 Weeks Review - Mae Smythe Elementary School

  Science 3rd 9 Weeks Review - Mae Smythe Elementary School

  Science 3rd 9 Weeks Review. TEKS . 3.9, 3.10. TEKS 3.9A. ... Study the food chain below. ... Earthworms feed on decaying plant and animal matter in soil. They also need moisture in order to survive. A third grade classroom...
 • Intro to Mythology

  Intro to Mythology

  About individuals such as Heracles, Perseus, and Achilles. Place/Object myths: - About items or places such as the golden fleece; the Trojan war ... Rely on the belief of fate, that you have a destiny that cannot be changed unless...
 • Native Americans of New York State

  Native Americans of New York State

  Native Americans of New York State Mrs. Martin Grade 4 Vocabulary Iroquois Algonquians Haudenosaunee wigwam League of Nations hunter-gatherers Sachems nomads Wampum artifacts Clan archaeologist Longhouse natural resource artifacts Tools: arrowheads leaf shaped knives part of a post Objects used...
 • Obesity

  Obesity

  Childhood Obesity. Childhood obesity has more than doubledinchildren and quadrupled in adolescents in the past 30 years.. In a population based sample, ~70% of obese youth had . at least . one risk factor for CVD. Childhood obesity increases the...
 • Vocabulary List 1 Find and define the following

  Vocabulary List 1 Find and define the following

  Sod Houses - houses made of mud. No trees here. New inventions for massive scale farming: Barbed Wire - farmers could now distinguish property and protect their land. Farming inventions: The Plow, Harrow, Seed Drill, Thresher. Bonanza Farms - huge...